Obraz Pana Jezusa Milatyńskiego

W naszym kościele znajduje się obraz Ukrzyżowanego Pana Jezusa, zwany Milatyńskim, słynący łaskami i cudami. Obraz jest średniej wielkości: 56×73 cm. Malowany jest olejnymi farbami na grubym płótnie. Tło obrazu jest jasne zaś postać ukrzyżowanego Jezusa ciemniejsza. Głowa Zbawiciela, z której zwisają włosy, opiera się na prawym ramieniu, niemal równolegle do poziomej belki krzyża. Twarz Zbawiciela zwrócona jest ku przodowi, jakby patrząca na ludzi w wielkim bólu. Na głowie jest cierniowa korona. Z rąk i z boku spływają krople krwi. Na lewym ramieniu przy szyi widać wyraźnie głęboka ranę od niesionego krzyża.

Obraz pojawił się w Polsce ok. roku 1700. Przywiózł go z Rzymu o. Józef Mocarski prowincjał dominikanów i ofiarował swojej krewnej Joannie Krzeczowskiej w dniu jej zaślubin z pułkownikiem wojsk koronnych – Popławskim. Następnie był ofiarowywany kolejnym pokoleniom i otoczony wielką czcią i zawędrował na wschód. Utwierdzało się przeświadczenie o „Łaskawości” opisywanego obrazu. W 1758 roku ukazała się książka “Źródła żywota” zawierająca opisy licznych cudów i łask doznawanych po modlitwie przed obrazem Pana Jezusa Miłosiernego. Cudowny obraz umieszczony w kaplicy domowej państwa Sobieszczańskich. Coraz więcej ludzi doznawało uzdrowień. Arcybiskup Lwowski powołał specjalną komisję, która przeanalizowała nadzwyczajne zjawiska i wydał 10 lipca 1747 roku dekret uznający obraz Pana Jezusa Miłosiernego jako „łaskawy” i polecił go przenieść do kościoła ojców karmelitów bosych w Milatynie Nowym. Odtąd zaczęto obraz nazywać „Milatyńskim”. W 1771 – 1779 roku zbudowano nową świątynię gdzie umieszczono obraz ale i ona z trudem mieściła pielgrzymów. Ściany świątyni pokrywano wotami wdzięczności za otrzymane łaski. Milatyn Nowy położy jest ok. 40 km na północny wschód od Lwowa. Jest to XV wieczny gród. Ojcowie karmelici opiekowali się kościołem i obrazem do czasu kasaty zakonu w 1788 roku. W 1906 roku arcybiskup Józef Bilczewski metropolita lwowski powierzył parafię w Milatynie wraz z cudownym obrazem Księżom ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo. Misjonarze krzewili cześć do cudownego obrazu. Po drugiej wojnie światowej musieli jednak opuścić Milatyn i wschodnie tereny Polski. Wyjeżdżając wraz z wiernymi, przywieźli obraz Pana Jezusa Milatyńskiego do Krakowa i umieścili w tutejszym kościele. W każdy piątek odprawia się nowenna podziękowań i próśb.

Sanktuarium Matki Bożej Lourdeńskiej 

W kaplicy naszego kościoła znajduje się SŁYNĄCA ŁASKAMI figura NMP Niepokalanej z Lourdes, wykonana jako jedna z pierwszych za życia św. Bernadetty Sobierous, której Matka Najświętsza ukazała się osiemnaście razy w Grocie Masabielskiej.